تاریخ 1397/04/25         ساعت 20:26:10     گروه خبری اخبار فدراسیون پهلوانی و زورخانه‌ای

pahlavanivazorkhaneh

لرزش میدان امیرچخماق یزد زیر پای 1000 ورزشکار زورخانه ای

برای نخستین بار همایش ورزشکاران پهلوانی و زورخانه ای استان یزد با عنوان میراث ایرانی در میراث جهانی و با حضور بیش از هزار نفر از باستانی کاران این استان و با اجرای همزمان 50 مرشد در تکیه تاریخی و فرهنگی امیر چخماق شهر یزد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون پهلوانی و زورخانه ای، این مراسم با حضور و استقبال با شکوه مسوولین و مردم اعم از عباس حیدری مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری یزد، مجتبی جوهری رئیس و سجادی نایب رئیس فدراسیون پهلوانی و زورخانه ای، مسعود شریعتی مدیرکل ورزش و جوانان استان، حجت الاسلام سیدکاظم مدرسی امام جمعه بخش مرکزی یزد، مهدی جمالی نژاد شهردار یزد، مهربانیان رئیس و احمد جعفرپور نایب رئیس هیات پهلوانی و زورخانه ای استان و جمعی از روسای هیات های پهلوانی استان های سراسر کشور و کهن کسوتان و پیشکسوتان برگزار شد.

در این همایش و جشنواره که در ایام نکوداشت هفته فرهنگ پهلوانی و با هدف همگانی کردن این رشته ورزشی برگزار شد، باستانی کاران منتخب زورخانه های استان با همنوایی 50 مرشد همزمان و به طور منظم و بنحو با شکوهی به انجام آیین های کهن این رشته اصیل و ایرانی پرداختند.

مسعود شریعتی در این مراسم گفت: برگزاری این جشنواره با حضور این تعداد باستانی کار در یک مکان تاریخی در کشور بی سابقه است و نقش مهمی در همگانی کردن و گسترش آن و ایجاد انگیزه در میان عموم مردم و ورزشکاران دارد.

وی با قدردانی از تلاش هیات ورزش های پهلوانی و زورخانه ای یزد و حمایت مسئولین استان، بر اهمیت رعایت بازی جوانمردی و الگو قرار دادن زندگی ائمه اطهار (ع) و حضرت علی (ع) تاکید کرد.

وی ادامه داد: فعالیت های فرهنگی و ارزشی در کنار برنامه های فنی و علمی در رشته های ورزشی جزو برنامه های مهم این اداره است و بر آن تاکید داریم که این برنامه نیز در همین راستا اجرایی شده است.

شریعتی ، ورزش پهلوانی را سرآمد ورزش ها در رعایت مسایل اخلاقی و معنوی ذکر کرد و بر ارتقای آن در استان با همکاری مسئولان و ورزشکاران تاکید کرد.

در پایان این مراسم به مسئولان حاضر و پیشکسوتان ورزش باستانی ، شال و نماد مروج فرهنگ پهلوانی اعطا شد.

خاطر نشان می گردد: میدان امیرچخماق نام میدانی در شهر یزد است. مجموعه امیرچخماق یزد شامل بازار، تکیه، مسجد و دو آب‌انبار که قدمت‌شان به دوره تیموریان می‌رسد. تکیه امیر چخماق در سال ۱۳۳۰ و مسجد امیر چخماق در سال ۱۳۴۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیدند. میدان امیرچخماق، یکی از شاخص‌ترین مجموعه‌های تاریخی و گردشگری در شهر یزد محسوب می‌شود.

امیرجلال‌الدین چقماق، از سرداران و امرای شاهرخ تیموری در سده ۸ خورشیدی در زمانی که حاکم یزد بود مجموعه‌ای متشکل از تکیه، میدان، حمام عمومی، کاروان‌سراها، قنات‌خانه چاه آب سرد و ... را ساخت تا یزد را رونق بخشد.

pahlavanivazorkhaneh
نظرات کاربران
نظر شما
نام :
ایمیل :
نظرات کاربران :
لطفاً کد امنیتی که در عکس نشان داده شده، را وارد کنید کد امنیتی :