FIPZ

فدراسیون پهلوانی

حمایت از کالای ایرانی

اخبار و تازه ها

تاریخ 1399/05/06         ساعت 16:13:33     گروه خبری اخبار فدراسیون پهلوانی و زورخانه‌ای

همزمان با بزرگداشت عملیات غرور آفرین مرصاد از یکی از رزمندگان فداکار آن دوران در فدراسیون پهلوانی تجلیل گردید.
pahlavanivazorkhaneh

تجلیل از حماسه آفرین مرصاد در فدراسیون پهلوانی

همزمان با بزرگداشت عملیات غرور آفرین مرصاد از یکی از رزمندگان فداکار آن دوران در فدراسیون پهلوانی تجلیل گردید.

به گزارش پایگاه خبری ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی، کارکنان این فدراسیون همزمان با گرامیداشت عملیات غرور آفرین مرصاد، در اقدامی نمادین در جهت پاسداشت خون شهدا و جانفشانی های رزمندگان غیور کشورمان ایران در جنگ تحمیلی و دفاع مقدس، از مجتبی جوهری (رییس فدراسیون ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی) که خود در عملیات مرصاد حضور نقش آفرین داشته و به همراه دیگر همرزمان خود در حفظ مرزهای کشورمان ایثار نموده بودند، با اهدای گل تجلیل به عمل آوردند.

گفتنی است در این آیین جوهری با بیان گوشه هایی از خاطرات خود از آن دوران، از عملیات مرصاد به عنوان فینال عملیاتهای جنگ تحمیلی و دفاع مقدس یاد کرد و گفت: یکی از حساس ترین و عجیب ترین عملیاتهای ایام دفاع مقدس مرصاد بود که دشمن پس از قبول قطع نامه پایان جنگ با کمک عوامل خودفروخته منافقین، قصد داشت تا ضربه ای سنگین به کشور و اسلام عزیزمان بزند که با هوشیاری سربازان وطن آن توطئه نیز خنثی گردید.

خاطر نشان می گردد: عملیات مرصاد آخرین عملیات رزمی جمهوری اسلامی ایران در جنگ تحمیلی هشت ساله است، با این تفاوت این بار نیرو‌های دشمن از جنس عراقی نبودند، بلکه ایرانیانی بودند که در قالب نیرو‌های شبه نظامی موسوم به ارتش آزادی بخش ملی، تحت رهبری مجاهدین خلقآ پشتیبانی استعمار جهانی، و  با حمایت مستقیم دولت عراق به مرز‌های ایران حمله کرده بودند. عملیات مرصاد در پاسخ به عملیاتی به نام فروغ جاویدان انجام گردید. عملیات فروغ جاویدان توسط نیرو‌های مجاهدین خلق مستقر در عراق طراحی و اجرا و از پشتیبانی کامل زرهی و هوایی دولت وقت عراق برخوردار بود که با هدف فتح تهران طی یک برنامه زمانبندی شده ۳۳ ساعته طراحی و تدارک یافته بود. لازم به ذکر است که پیش از عملیات فروغ جاویدان نیرو‌های ارتش آزادی بخش دو عملیات دیگر را در مرز‌های ایران به نام‌های آفتاب و چلچراغ نیز انجام داده بودند. عملیات آفتاب در نیمه شب هفتم فروردین ۱۳۶۷ در مرز‌های جنوبی کشور و در چهل کیلومتری شهر شوش و عملیات چلچراغ نیز در ساعت ۱۲ شب ۲۸ خرداد ۱۳۶۷ و در غرب کشور انجام شد که این دو عملیات برای منافقین هیچگونه موفقیتی را در پی نداشت.

در عملیات مرصاد دشمن با در اختیار داشتن ۲۵ تیپ که مجموعا چهار تا پنج هزار نفر را در بر می‌گرفت و همچنین با بهره گیری از مساعدت‌های دولت عراق که شامل ۱۲۰ دستگاه تانک، ۴۰۰ دستگاه نفربر، ۹۰ قبضه خمپاره انداز ۸۰ میلی متری، ۳۰ قبضه توپ ۱۲۲ میلی متری، ۱۵۰ قبضه خمپاره ۴۰۰ میلی متری، هزار قبضه تیربار کلاشنیکف، ۳۰ قبضه توپ ۱۰۶ میلی متری و ۱۰۰۰ دستگاه کامیون و خودرو می‌شد به مرز‌های غربی کشور حمله کرد.

فرماندهی کل عملیات بدست خائنینی چون مسعود رجوی و مریم رجوی بود که پنج محور با فرماندهان مشخص برای تسخیر محور‌های اسلام آباد، کرمانشاه، همدان، قزوین و تهران در نظر گرفته شده بود.

عملیات مرصاد در روز پنجشنبه، ۶مرداد ۱۳۶۷ با رمز مبارک یا علی ابن ابی طالب (علیه‌السّلام) و به منظور مقابله با منافقین در منطقه اسلام آباد و کرند در غرب استان کرمانشاه آغاز گردید.

در این عملیات سه گردان از تیپ نبی اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) و تیپ مسلم و یک گردان از ایلام و با حضور خودجوش بسیج و عشایر منطقه و نیروهای مردمی، نقش آفرینی موثر هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی به اسلام آباد حمله کردند. منافقین تصور می‌کردند که به سان روز‌های قبل نیرو‌های عراقی در این مناطق حضور دارند، حال آنکه عراقی‌ها عقب نشینی کرده و منطقه در دست نیرو‌های ایرانی بود. به همین دلیل، نیرو‌های خودی توانستند به راحتی از این محور وارد اسلام آباد شوند و سازماندهی منافقین را در داخل شهر به هم بزنند.

در این عملیات، ۱۶۰۰ تا ۲۰۰۰ تن از نیرو‌های منافقین به هلاکت رسیدند و حدود هزار تن زخمی شدند که در میان کشته شدگان و اسرا تعداد زیادی از کادر‌های سازمان و فرماندهان تیپ‌ها دیده می‌شدند.

بدین ترتیب، منافقین پس از تحمل یک شکست استراتژیک در پشت تنگه «پاطاق» روز جمعه ۷ مرداد ۱۳۶۷ رسما اعلام کردند که از شهر‌های اسلام آباد و کرند عقب نشینی کرده‌اند.

دیگر خبرها

در حال بارگذاری