FIPZ

فدراسیون پهلوانی

حمایت از کالای ایرانی

اخبار و تازه ها

تاریخ 1399/06/22         ساعت 11:19:53     گروه خبری اخبار فدراسیون پهلوانی و زورخانه‌ای

همزمان با نزدیک شدن به ایام چهلمین سال گرامیداشت هفته دفاع مقدس، پانزدهمین هفته از هفته های زورخانه ای استانها با عنوان «هفته زورخانه ای گیلان» پیگیری می شود.
pahlavanivazorkhaneh

پانزدهمین هفته زورخانه ای استانها با استان گیلان؛ پرچم‌دار ایران‌گرایی

همزمان با نزدیک شدن به ایام چهلمین سال گرامیداشت هفته دفاع مقدس، پانزدهمین هفته از هفته های زورخانه ای استانها با عنوان «هفته زورخانه ای گیلان» پیگیری می شود.

به گزارش پایگاه خبری ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی، بر همین اساس این هفته از 22 تا 28 شهریور 1399 به استان گیلان (پرچم‌دار ایران‌گرایی) اختصاص یافته است.

استان گیلان یکی از استان‌های شمالی ایران به مرکزیت کلانشهر رشت است. درباره نام گیلان و معانی واژه گیل، نظرات متفاوتی ابراز شده‌است. لغت‌نامه دهخدا، واژه گیلان را برگرفته از «گیل»، به‌اضافه پسوند مکان «ان»، به معنای محل سکونت گیل‌ها دانسته ‌است.

این استان، از شمال به دریای کاسپین و کشور آذربایجان، که از طریق آستارا با آن دارای مرز بین‌المللی است، از غرب به استان اردبیل، از جنوب به استان زنجان و قزوین و از شرق به استان مازندران محدود می‌شود. مساحت گیلان ۱۴٬۰۴۴ کیلومترمربع و جمعیت آن طبق سرشماری۱۳۹۵ ۲٬۵۳۰،۶۹۶نفر است.

گیلان دهمین استان پرجمعیت و دومین استان پرجمعیت شمال ایران پس از استان مازندران است. تراکم جمعیت در این استان با ۱۷۷ نفر در هر کیلومترمربع جایگاه سوم را در ایران دارد. کلانشهر رشت با داشتن ۴۶ درصد جمعیت کل استان، مرکز و پرجمعیت‌ترین شهر شمال کشور و یازدهمین شهر پرجمعیت ایران است. از دیگر شهرهای پرجمعیت این استان می‌توان به ترتیب به شهرهای بندر انزلی، مهم‌ترین بندر ایرانی در حاشیه دریای کاسپین لاهیجان، تالش، لنگرود، رودسر، بندر آستارا، صومعه سرا و اشاره کرد.

طبیعت گیلان، پوشیده از جنگل و دارای آب و هوای معتدل و مرطوب است. این استان شامل مناطق سرسبز شمال غربی رشته‌کوه البرز و بخش غربی کرانه‌های جنوبی دریای کاسپین است.

استان گیلان از سال ۱۳۴۴ در تقسیمات کشوری ایران به عنوان استان مستقل وارد شد. این منطقه پیش از آن ایالت گیلان و طوالش بعد بانام استان یکم خوانده می‌شد.

سنت مقاومت در برابر اشغالگران موضوعی تکراری در نوشته‌های نویسندگان و تاریخ‌نگاران محلّی و ملی‌گرا است(از جمله صادق هدایت، احمد کسروی، غلام حسین صادقی، محسن عزیزی). به ادعای مینورسکی این‌ها گیلان را در طول تاریخ «پرچم‌دار ایران‌گرایی» می‌دانند.

بنابراین گزارش در این هفته به بهانه "فراگیر شدن و تداوم پویش هر خانه یک زورخانه" حتی پس از پایان طرح فاصله گزاری اجتماعی و بحران ویروس کرونا در جهت انس بیشتر خانواده های ایرانی با این رشته ورزشی کهن، با فعالیت های استان گیلان در رابطه با ورزش زورخانه ای و کشتی پهلوانی آشنا خواهیم شد.

ارائه گزارشات فرهنگی، ورزشی و ... استان گیلان از طریق انتشار مصاحبه و گفتگوی با مدیر کل ورزش و جوانان استان، رییس هیئت استان، اعضای شورایعالی پیشکسوتان، اعضای شورای جوانان استان، قهرمانان، پهلوانان، مرشدان، داوران، مربیان، زورخانه داران، کارشناسان، صاحب نظران، خبرگان ورزشی و  ... در سایت فدراسیون انجام خواهد پذیرفت.

در این گزارشات در رابطه با عملکرد فدراسیون و هیئت استان گیلان در سال 1398 به همراه انتقادات ارزنده و پیشنهادات سازنده آنان جهت رشد و توسعه حداکثری این ورزش اصیل در میان اقشار مختلف جامعه پرداخته خواهد شد.

گفتنی است باید منتظر ماند تا دیدی برای هفته آتی با قید قرعه چه هیئت ورزش های زورخانه ای و کشتی استانی برای ارائه گزارشات خود به فدراسیون انتخاب خواهد شد که با عنوان هفته زورخانه ای آن استان به فعالیت هایشان در جهت توسعه همگانی این ورزش اصیل و کهن ایرانی پرداخته شود.

pahlavanivazorkhaneh

دیگر خبرها

در حال بارگذاری