FIPZ

فدراسیون پهلوانی

حمایت از کالای ایرانی

اخبار و تازه ها

تاریخ 1399/07/21         ساعت 11:14:55     گروه خبری اخبار فدراسیون پهلوانی و زورخانه‌ای

در هفدهمین هفته از هفته های زورخانه ای استانها با علی اکبر خاکدوست (قهرمان ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی استان قم) هم کلام شدیم.
pahlavanivazorkhaneh

علی اکبر خاکدوست عنوان کرد:

این تنها فدراسیونی است که تیم های ملی پایه را راه اندازی کرده است

در هفدهمین هفته از هفته های زورخانه ای استانها با علی اکبر خاکدوست (قهرمان ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی استان قم) هم کلام شدیم.

به گزارش پایگاه خبری ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی، علی اکبر خاکدوست یکی از جوانان خوش اخلاق و قهرمان ورزش زورخانه ای استان قم است که در رشته میل بازی دارای عناوین ملی است.

خاکدوست متولد 1381 است که رکورددار 2 و 3 میل بازی ایران و عضو تیم ملی نوجوانان و جوانان می باشد و هم اکنون در حوزه آموزش و مسابقات با هیئت ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی استان قم همکاری دارد.

به گفته علی اکبر خاکدوست از زمانی که فردی سکاندار این ورزش در استان قم شده است، ورزش رونق بیشتری پیدا کرده و علاقمندان بسیاری به این ورزش روی آورده اند.

این قهرمان میل بازی در ادامه افزود: با توجه به این که این ورزش رشته ای است که در آن منش، اخلاق و مولفه های پهلوانی رعایت می شود، مردم بر همین اساس گرایش بیشتری به این ورزش دارند اما با وجود اینکه این ورزش رشته ملی ماست ولی آن طور که باید و شاید از آن حمایت و سرمایه گذاری نمی شود.

خاکدوست در ادامه گفت: فدراسیون در یک کار خیلی خوب و استاندار خود اقدام به راه اندازی سامانه بانک اطلاعات جامع ورش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی نمود که همه خانواده بزرگ ورزشکاران، داوران، مربیان، مدرسان، زورخانه داران و ... اقدام به ثبت اطلاعات کامل خود در این سامانه می کنند که این امر یک نظم خاصی به این ورزش داده است و خوشبختانه مدیران ما در این ورزش همه آمار و اطلاعات واقعی این ورزش را در دست دارند و آنها برای بهتر شدن و اعتلای این ورزش راه همواری را در مقابل دارند.

وی در ادامه شایان ذکر شد: آیین نامه جدید مسابقات خیلی شفاف تر از قبل شده است و با ارائه موضوع پنج وزنی در رشته های مختلف، مدالهای بیشتری در این ورزش توزیع می شود و این کار باعث ایجاد انگیزه برای حضور جوانان به عنوان آینده سازان این ورزش در این رشته شده است. به طور مثال پیش از این در رشته سنگ یک ورزشکار باید بیش از 15 دقیقه با گرفتن 117 جفت سنگ با دیگر رقبای خود به پیکار می پرداخت، اما اکنون در آیین نامه جدید با مشخص کردن زمان و تعداد برای این آیتم به رقابت های این رشته جذابیت خاصی را وارد کرده اند. این در دیگر رشته های مهارت های فردی زورخانه ای هم صدق می کند و همه رشته ها از جذابیت خاصی برخوردار شده است. اما یکی از نقاط ضعف در این آیین نامه را می توان در رشته تیمی زورخانه ای عنوان کرد که در این رشته اگر 7 تیم در یک رقابت شرکت کنند در هر هفت مسابقه یک شکل رقابت را مشاهده می کنید و مدت هاست که از نوآوری در این بخش دورشده ایم. باید با کمی تامل در این بخش و اصلاحات لازم، جذابیت های در این بخش را بیشتر و همه پسند تر کنیم.

خاکدوست خاطرنشان کرد: به واسطه برگزاری رقابت های گردان گود و تمرین و آماده سازی ورزش کاران دیگر رشته های قدرتی برای حضور در این رقابت ها، به تعداد آمار ورزشکاران این رشته افزوده شد و این یکی از نکات مثبت این نوآوری در ورزش های زورخانه ای بود. اما نقدهایی به این مسابقات شد که فدراسیون باید برای بهتر شدن و ماندگاری آن از لحاظ فنی و جلوه های بصری اقدامات شایسته ای را لحاظ کند.

این قهرمان زورخانه ای کشور عنوان کرد: مسابقات ساحلی زورخانه ای از آن دسته از رقابت های این ورزش بود که من هم به عنوان نماینده استان قم در این رقابت ها حضور داشتم. تجربه خیلی خوب و دلچسبی بود. با توجه به اینکه تمرین ویژه ای در ماسه های ساحلی نداشتم. اما با توجه به اینکه این هم یکی از نوآوری های این فدراسیون محسوب می شود، می توان چون بازخورد خوبی هم در میان ورزشکاران این ورزش داشته است یک نتیجه گیری های خوبی هم از آن داشت. در اصل به مدال ها و افتخارات ورزشکاران در طول سال اضافه شد و بسترهای بیشتری برای جذب علاقمندان به این ورزش ملی در خارج از گودهای زورخانه فراهم شد

خاکدوست متذکر شد: نوآوری در این ورزش از الزامات است اما پوشش های رسانه ای رویدادهای مختلف این ورزش تاثیرات بیشتری را در جذب علاقمندان به این ورزش اصیل ایرانی را دارد. باید با فرصت هایی که می شود با تعامل با  سازمان صدا و سیما ایجاد کرد در این مهم پیشبردهای خوبی داشت.

علی اکبر خاکدوست در پایان گفت: همانطور که می دانید زورخانه تنها یک ورزش نیست و به عنوان یک فرهنگ و تاریخ اصیل این مرز و بوم معرفی شده است و همه به ان واقف هستیم. فدراسیون برای تدام و ماندگاری این رشته میان مردم اقدام به راه اندازی تیم های ملی در رده های پایه مثل نونهالان، نوجوانان و جوانان کرد. این موضوع پیش از این در فدراسیون های قبلی اهمیتی نداشت. ولی اکنون یکی از عامل های موثر برای جذب گروهای سنی مختلف به ویژه سنین پایه به این رشته، همین حضور در اردوهای تیم ملی پایه می باشد که می توان از آن به عنوان یکی از نقاط قوت امور اجرایی فدراسیون یاد کرد. در اصل در این رشته این نخستین و تنها فدراسیونی است که با مدیرت آقای جوهری توانسته است با اعتماد به نیروهای جوان خود تیم های ملی پایه را راه اندازی کند.

دیگر خبرها

در حال بارگذاری