FIPZ

فدراسیون پهلوانی

حمایت از کالای ایرانی

اخبار و تازه ها

تاریخ 1399/07/22         ساعت 12:13:48     گروه خبری اخبار فدراسیون پهلوانی و زورخانه‌ای

در هفدهمین هفته از هفته های زورخانه ای استانها با مهدی عظامی (رییس شورای راهبردی جوانان ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی استان قم) هم کلام شدیم.
pahlavanivazorkhaneh

مهدی عظامی عنوان کرد:

نوآوری در ورزش پهلوانی، باعث ماندگاری فرهنگ های غنی زورخانه است

در هفدهمین هفته از هفته های زورخانه ای استانها با مهدی عظامی (رییس شورای راهبردی جوانان ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی استان قم)  هم کلام شدیم.

به گزارش پایگاه خبری ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی، مهدی عظامی متولد 1370 است که در خانواده ای مذهبی در قم به دنیا آمده و بارها در در المپیادهای علمی شرکت کرده و دارای عناوین قهرمانی می باشد. ایشان ورزش را از رشته رزمی تکواند شروع کرده و از سال 1388 تحصیلات دانشگاهی خود را آغاز نموده است. وی همزمان با ایام تحصیل خود در دانشگاه در بهمن ما ه 1389 وارد گود زورخانه می شود و در این ورزش ملی و ایرانی به فعالیت می پردازد. وی سرانجام تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته زبان و ادبیات فارسی پیگیری و کارشناسی ارشد در این رشته را با نمره عالی و ممتاز دریافت می نماید. ایشان هم اکنون در مدرسه دکتر حسابی قم تدریس می نماید و به عنوان رییس شورای راهبردی جوانان با هیئت ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی استان قم همکاری دارد.

مهدی عظامی در سخنانی اظهار داشت: در قم با توجه به وضعیت فرهنگی و اجتماعی خاصی که نسبت به دیگر استانها دارد، ورزش زورخانه ای از اقبال خوبی برخوردار بوده و همیشه زورخانه های قم فعالیت خوبی دارند. به واسطه مدح اهل بیت (ع) توسط مرشدان و ارادت ورزشکاران زورخانه به ساحت مقدس 14 معصوم (ع) در مناسبت های ملی و آیینی برنامه های مختلف فرهنگی  ورزشی برگزار می شود و عموم مردم نیز با حضور در زورخانه ها خود را در این برنامه های سراسر فرهنگی سهیم می کنند.

رییس شورای راهبردی جوانان استان قم بیان داشت: با کمی تحقیق و تفحص در میابیم که استقبال عموم مردم از این ورزش ملی نسبت به گذشته بهتر شده و این برمیگردد به اجرای برنامه های ویژه فرهنگی و ورزشی توسط هیئت  استان قم با محوریت آیین های زورخانه ای در خارج از گودهای زورخانه و در مجامع و محافل عمومی مثل پارک و بوستانهای سطح شهر که خدا را شکر نتیجه خوبی را هم در برداشته است.

وی در ادامه افزود: همکاری های میان هیئت استان میان نهادهای بالا دستی در قم مثل اداره کل ورزش و جوانان، شهرداری، میراث فرهنگی و ... منجر به این شده است که در جهت توسعه همگانی این رشته رشد چشمگیری در جذب رده های سنی پایه داشته باشیم. ما در مجموعه هیئت استان معتقدیم که به همین جذب جوانان نباید بسنده کرد و باید با برگزاری برنامه های منسجم و کاربردی بیش از این در توسعه بیشتر فرهنگ زورخانه در میان عموم اقشار مردم تلاش کرد.

عظامی خاطرنشان کرد: این فدراسیون با ایجاد سامانه بانک اطلاعات، راه اندازی مسابقات ساحلی، تشکیل شوراهای پیشکسوتان و جوانان، تغییر و اصلاح آیین نامه های رقابت های فدراسیون و ... در نوآوری و نوگرایی کم نگذاشته است و این تجدد و کارهای نو در این ورزش اصیل باعث ماندگاری و پایداری فرهنگ های غنی در ورزش زورخانه ای خواهد بود.

رییس شورای جوانان قم شایان ذکر شد: شناسایی جوانان مستعد و تحصیل کرده و اقدام به تشکیل شورای راهبردی جوانان استان، راه اندازی صفحه رسمی اینستاگرام و واتساپ هیئت جهت اطلاع رسانی و حضور پررنگ در صفحات اجتماعی فضای مجازی، راه اندازی گروه آموزش با حضور جوانان قهرمان استان که به لحاظ فنی مورد تایید هیئت هستند، راه اندازی سانس ورزشی مبتدی تا قهرمانی که در رده های سنی نونهالان 8 ساله تا جوانان 20 ساله برای حضور استان در رقابت های کشوری سرمایه گزاری می شود، برنامه ریزی و آمادگی برای آموزش آنلاین و پویای ورزش زورخانه ای در هنگام مباره با کرونا در خانه ها، شناسایی جوانان فعال در بحث مسائل اقتصادی و جذب منابع مالی با ارائه برنامه های فرهنگی ورزشی موثر در این بخش در جهت معرفی این رشته ورزشی به توریست های داخلی و خارجی و ... از مواردی است که در شورای جوانان استان قم در این مدت پیگیری شده است و از همین جا به عنوان یک جوان زورخانه ای بابت اینکه به ما اعتماد کردن و ارتباط خوبی با پیشکسوتان ایجاد شده است تشکر می کنم.

عظامی گفت: من به عنوان کسی که در رشته ادبیات فارسی تحصیلات خود را گذرانده ام به مرشدهای جوان پیشنهاد می کنم ایشان که بسیاری از زحمات این ورزش بر دوش آنهاست می بایست به غیر از مناسبت خوانی هایی که در ایام مراسمات آیینی و ملی دارند از اشعار غنی و پرمحتوای شاهنامه، بوستان سعدی، گلستان سعدی،  مثنوی معنوی و شعرای بنام کشورمان نیز در زورخانه استفاده کنند تا آن پویایی و نشاطی که در هنر مرشدی در قدیم الایام سردمداران و مرشدان پیشکسوتمان داشتند را به زورخانه ها بازگرداندد و با احیای شاهنامه خوانی در زورخانه ها رونق خاصی را به ورزش پهلوانی بدهند. به پیشنهاد بنده بهتر است فدراسیون در دوره های آموزشی خود دوره ویژه ادبیات و درست خوانی اشعار  برای مرشدانی که از این مهارت برخوردار نیستند را برگزار نماید تا مرشدان جوان تر که نیازمند کسب تجربه در این بخش هستند، بتوانند از تجربه بزرگ تر ها و صاحبان سبک در این حوزه استفاده کنند تا در آینده ای نه چندان دور مرشدانی که در بحث روان خوانی اشعار مشکل دارند به راحتی از این موضوع سربلند خارج شوند. 

عظامی در پایان یادآور شد: انشاالله باید با برنامه ریزی های فرهنگی در مسابقات انتخابی استانها و قهرمانی کشور ترتیبی اتخاذ گردد که ورزشکاران اخلاقمدار بیشتر از گذشته دیده شوند.

دیگر خبرها

در حال بارگذاری