FIPZ

فدراسیون پهلوانی

حمایت از کالای ایرانی

اخبار و تازه ها

تاریخ 1399/09/01         ساعت 13:44:48     گروه خبری اخبار فدراسیون پهلوانی و زورخانه‌ای

در بیستمین هفته از هفته های زورخانه ای استان ها با امیر فیروزیان (رییس هیئت ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی استان خراسان رضوی) هم کلام شدیم.
pahlavanivazorkhaneh

امیر فیروزیان عنوان کرد:

ورزش ساحلی زورخانه ای یکی از اقدامات جذاب این فدراسیون است

در بیستمین هفته از هفته های زورخانه ای استان ها با امیر فیروزیان (رییس هیئت ورزش های زورخانه ای و کشتی پهلوانی استان خراسان رضوی) هم کلام شدیم.

به گزارش پایگاه خبری ورزش های زورخانه ای  و کشتی پهلوانی، امیر فیروزیان متولد 1343 در شهرستان فردوس از توابع استان خراسان جنوبی است که در سال 1362 با دیپلم تجربی وارد دانشکده افسری امام علی (ع) ارتش شد و در یگان ها و لشگر های زاهدان،  تهران،  شاهرود،  شیراز و مشهد خدمت کرد وپس از 35 سال با درجه سرتیپ دومی و فرماندهی پشتیبانی شمال شرق ارتش به کار خود پایان داد که در آن دوران ضمن فعالیت در رشته های مختلف ورزشی، احداث زورخانه در برخی از فعالیت های ایشان در ورزش زورخانه ای است

امیر فیروزیان در سخنانی اظهار داشت: هر ورزشی یک بهار و یک شرایط سنی خاصی برای فعالیت دارد اما ورزش زورخانه ای تنها ورزشی است که از سنین خردسالی می توان آن را شروع و تا بسته شدن پرونده زندگانی آن را ادامه داد. به قول قدیمی ها ورزش باستانی مرگ داره ولی پیری ندارد. این ورزشی است که با مذهب و معنویت بسیار عجین است و ورزشکاران شاید در یک شیفت ورزشی بیشتر از مسجد سلام و صلوات بر اهل بیت پیامبر می فرستند. این یعنی ارزش های فرهنگی در این رشته اصیل همه یک جا جمع شده اند.

رییس هیئت پهلوانی استان خراسان رضوی در ادامه افزود: مشهد مقدس مهد ورزش زورخانه ای است و اگر مسابقاتی باشد و خراسان رضوی روی سکو نباشد ما کم کاری کرده ایم. در این استان 90 زورخانه ثبت شده در سامانه داریم. البته در برخی از اماکن مثل مراکز نظامی زورخانه داریم که در آمار ما نیستند.

وی شایان ذکر شد: در این استان از نظر فنی و حضور داوران، مربیان و مرشدان توانمند غنی هستیم و استقبال خوبی از این ورزش در این استان می شود ولی با توجه به حجم بالای کارهای این هیئت در جهت توسعه همگانی این ورزش از نظر بودجه  مثل همیشه در مضیغه بوده ایم.

ایشان در ادامه گفت: ارتباط خوبی با مسوولین استان برای ترویج فرهنگ پهلوانی برقرار کرده ایم و در هفته فرهنگ پهلوانی با همکاری شهرداری مشهد اقدام به ایجاد فضاهای فرهنگی با المانهای ورزش زورخانه ای و پهلوانان صاحب نام کشور در فضای شهر نمودیم که استقبال خوبی هم از سوی عموم مردم از این طرح شد.

امیر فیروزیان خاطر نشان کرد: در این استان 22 هیئت فعال در شهرستان های تابعه داریم که بیش از 2 هزار ورزشکار شناسنامه دار که اطلاعاتشان در سامانه بانک اطلاعات فدراسیون به ثبت رسیده است وجود دارد. اما بالغ بر 10 هزار ورزشکار در این استان فعالیت دارند که در الویت های کاری مان با کمک مسوولین هیئت های استانی در صدد ثبت اطلاعات دیگر ورزشکاران این رشته در سامانه بانک اطلاعات فدراسیون هستیم تا آمار حقیقی کمی و کیفی ورزش زورخانه ای خراسان رضوی را به بالا ببریم.

رییس هیئت زورخانه ای خراسان رضوی بیان داشت: در ایام مقابله همگانی با ویروس منحوس کرونا با طرح هر خانه یک زورخانه باعث جلوگیری از تعطیلی ورزش و توسعه فعالیت های بدنی در استان شدیم . اما برای برخی از مرشدان این استان که به واسطه تعطیلی زورخانه ها منیع درآمد آنها با مشکل رو به رو شده بود، توانستیم با هماهنگی برخی از بانک ها و موسسات مالی و اعتباری نسبت به تهیه وام قرض الحسنه و پرداخت آن به مرشدان واجدالشرایط اقدامات شایسته ای را اعمال نماییم.

امیر فیروزیان گفت: اقدامات فرهنگی فراوانی مثل کمک های مومنانه ورزشکاران زورخانه ای در ایام مقابله با کرونا برای نیازمندان و ... توسط اعضای این هیئت اتفاق افتاده است و اگر موفقیتی در ورزش زورخانه ای این استان به وجود می آید حاصل همدلی و حمایت همه دلسوزان این ورزش اصیل در این استان است.

وی شایان ذکر شد: گردان گود یکی از ابتکارات نو بود که به نظر می رسید زیاد پخته نیست ولی به نظر من تکرار آن و اصلاح موارد خاص باعث می شود کاری زیبا و همه پسند و ارزشمندی را ارائه دهیم. مردم همیشه انتخاب قویترین ورزشکار را در قالب مردان آهنین دیده بودند اما وقتی پدیده ای به نام گردان گود را کار می کنیم یعنی می شود و باید از داشته های ملی خود به نحو احسن در جهت جذب جونان در مسیر فرهنگ و مرام پهلوانی  استفاده نماییم.

رییس هیئت استان خراسان رضوی بیان داشت: سامانه بانک اطلاعات فدراسیون نیازی بود که باید سال ها پیش این اتفاق رقم می خورد. اما خوشبختانه در همین مدت کوتاهی که این سیستم راه اندازی شده است اتفاقات بسیار خوبی افتاده است که و انشاالله در آینده ای نه چندان دور شاهد ثمرات مفید این سیستم خواهیم بود.

فرمانده سابق پشتیبانی شمال شرق ارتش کشور اظهار داشت: در عصری حضور داریم که باید خود را با علم روز هماهنگ کنیم و فدراسیون با تدبیر بسیار ارزشمندش در بخش اداری فدراسیون توانست با راه اندازی سیستم اتوماسیون اداری و چارگون در سراسر کشور نسبت به  تسریع در مکاتبات قدم های موثر و ماندگاری را بردارد.

وی در ادامه گفت: من همیشه با تغییرات موافقم و به این اعتقاد دارم اگر بخواهیم همیشه سنتی فکر کنیم هم اشتباه زیاد خواهیم داشت هم در جذب جوانان به این ورزش ضعیف عمل کرده ایم. اما وقتی در اقدامی مثل همین 5 وزنی کردن مسابقات و دیگر اصلاحاتی که توسط قهرمانان و نخبگان این ورزش در آیین نامه های مسابقات ایجاد شد شاید اولش با مقاومت ها و مخالفت هایی رو به رو می شدیم ولی الان که در بطن آن می رویم می بینیم که چه تاثیرات مثبتی را در جهت جذب جوانان برای ما داشته است.

ایشان خاطر نشان کرد: ورزش ساحلی زورخانه ای یکی از اقدامات جذاب و متنوع این فدراسیون بود. شاید در ابتدا برای راه اندازی آن متحمل زحماتی شده ایم. اما اکنون بستری دیگر خارج از فضای زورخانه میان مردم برای توسعه این ورزش اصیل و ایرانی فراهم شده است.

فیروزیان گفت: راه اندازی شورای پیشکسوتان و جوانان یکی از اقدامات خوب فدراسیون در جهت تسریع امور و رسیدن هیئت های استانی به اهدافشان در کمترین زمان ممکن است . اما اگر این دو شورا در استان ها به خوبی وظایفشان را انجام ندهند و فراتر از دستورالعمل ها اقدام کنند باعث دوگانگی در استان ها می شوند که مشکلات غیر قابل جبرانی را ایجاد خواهد کرد.

وی بیان داشت: کشورهای مختلف توانسته اند با صدور رشته های ورزشی خود همزمان فرهنگ خود را به دیگر کشورها صادر نمایند اما کشور ما به این همه فرهنگ غنی و همه پسند نسبت به توسعه همگانی در کشور و صدور ورزش زورخانه ای در مجامع بین المللی  که شناسنامه فرهنگ، تاریخ و یادآور پهلوانان نامی که پرورش یافته این ورزش کامل هستند بی تفاوت است و روزی فرامی رسد که از این موضوع در ناراحتی عمیق فرو می رویم که چرا نسبت به این داشته غنی خود بی اهمیت بوده ایم. باید برای این ورزش هزینه کنیم تا با استفاده از کارکردهای فرهنگی و اجتماعی آن جامعه را از فرهنگ های پوچ تحمیل شده توسط کشورهای بیگانه نجات دهیم.

امیر فیروزیان در پایان خاطر نشان کرد: من به عنوان یک رییس هیئت استان از مسوولین و پرسنل فدراسیون بابت زحماتی که جهت پیشبرد امور فدراسیون متحمل می شوند تشکر می کنم و می گویم نقد همیشه هست و با نقدها عیب ها اصلاح می شود. همیشه کار کردن با شنیدن نقد بهتر از کار نکردن و نشنیدن نقد است

دیگر خبرها

در حال بارگذاری