FIPZ

فدراسیون پهلوانی

حمایت از کالای ایرانی
تاریخ 1399/03/24         ساعت 15:47:49     گروه خبری اخبار استانی

تصویر

امام‌جمعه مهریز: ورزش پهلوانی به ترویج معنویت در جامعه کمک می‌کند

امام‌جمعه مهریز: ورزش پهلوانی به ترویج معنویت در جامعه کمک می‌کند

یزد- ایرنا- امام جمعه مهریز با اشاره به لزوم توجه بیشتر به ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای در جامعه گفت: گسترش این رشته ورزشی در میان جوانان نقش مهمی در تقویت معنویت و کاهش آسیب‌های اجتماعی دارد، باید با همکاری خیران و همراهی مسوولان روز به روز این بخش در این شهرستان تقویت شود.

حجت‌الاسلام عبدالرضا محی‌الدینی روز پنجشنبه به مناسبت هفته ترویج فرهنگ پهلوانی ( ۲۰ الی ۲۶ خرداد ) در دیدار اعضای هیات ورزش‌های زوخانه‌ای شهرستان افزود: با گسترش این ورزش ایرانی اسلامی می‌توان منش و رفتارهای اخلاقی و ایمان و اخلاص را در جامعه گسترش داد.

وی ادامه داد: ورزشکاران به خصوص فعالان این رشته معنوی باید همواره در مسیر کسب فضایل انسانی و فرهنگی بر اساس آموزه‌های دینی و انقلابی حرکت کنند که عزت و سعادت هر انسانی در گروی عمل به وظایفی است که آنها به عهده دارند.

رییس شورای فرهنگ عمومی مهریز با قدردانی از تلاش‌های مسوولان ورزش به خصوص این رشته اظهار کرد: باید زمینه حضور جوانان را در میدان‌های سالم ورزشی بر اساس اهداف و ارزش‌های نظام و انقلاب اسلامی فراهم کنیم .

محی‌الدینی بیان کرد: جامعه سالم در طراز انقلاب اسلامی آن است که همه مردم و جوانان به ورزش عنایت ویژه ای داشته باشند و در کنار آن همگان به اهداف و ارزش‌های دینی و انقلابی پایبند باشند که این امر رسالتی مهم و تعیین‌کننده در جامعه اسلامی است.

همچنین رییس هیات ورزش‌های پهلوانی و زورخانه‌ای مهریز ۲۰ خرداد ماه جاری به ایرنا گفته بود: جوانان روستاهای بخش مرکزی شهرستان علاقه زیادی به این ورزش ملی و مذهبی دارند که به علت نبود مکان مناسب از انجام آن محروم هستند، این هیات آماده همکاری با خیران در ساخت ۱۰ فضای ورزشی مورد نیاز این رشته است.

سیدعباس طباطبایی افزود: تاکنون پنج زورخانه در شهرستان مهریز و برخی روستاهای بخش مرکزی  ایجاد شده که به هیچ وجه با توجه به جمعیت ۵۵ هزار نفری منطقه کافی نیست .

وی با اشاره به اینکه ۲۷۰ باستانی‌کار در منطقه فعال هستند ادامه داد: ایجاد زورخانه در برخی دهستان‌ها به خصوص در بهادران، میانکوه و تنگچنار به خاطر جمیت زیاد نسبت به سایر مناطق بیشتر احساس می‌شود.

به گفته طباطبایی، به مناسبت هفته ترویج فرهنگ پهلوانی برنامه‌های مختلفی در این شهرستان پیش‌بینی شده که اهم آنها برگزاری مراسم باستانی، دیدار با مسوولان و ترویج فرهنگ والای ورزش جوانمردی است.

نود و ششمین زورخانه یزد با نام شهید رضا صیادی از شهدای نیروی انتظامی سه‌شنبه هفته جاری با حضور جمعی از مسوولان و ورزشکاران در محل یگان ویژه مرکز این استان افتتاح شد.

این مجموعه در داخل یگان انتظامی با ۱۰۰ میلیون ریال هزینه و ۷۰ مترمربع زیربنا ساخته شد.

۲۰ خرداددماه  مطابق با ۱۷ شوال سالروز نبرد حماسی و عادلانه امام علی (ع) با عمربن‌عبدود در جنگ خیبر است در تقویم رسمی کشور به نام روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای نامگذاری شد.

سه هزار ورزشکار در ۳۰ هیأت ورزشی شهرستان مهریز فعالیت دارند.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری مهریز در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد