تاریخ 1394/05/10         ساعت 15:15:34     گروه خبري اخبار فدراسیون پهلوانی و زورخانه‌ای

پهلوان عباس زندی به نمایندگی از جامعه ورزش کشور امروز (شنبه) در آیین روز ملی فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای که در آن تجلیل از مربیان، قهرمانان و مدیران مروج فرهنگ پهلوانی صورت گرفت، پیراهن امضا شده از سوی برخی از قهرمانان ملی، روسای فدراسیونها و... را به وزیر امور خارجه و رییس سازمان انرژی اتمی ایران اهدا کرد.

به گزارش دلیرستان، پایگاه خبری و اطلاع رسانی فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای به نقل از روابط عمومی فدراسیون پهلوانی و ورزش زورخانه ای، در این مراسم محمدجواد ظریف (وزیر امور خارجه)، علی اکبر صالحی (رییس سازمان انرژی اتمی ایران)، محمد رضا عارف (عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی) و تعدادی از شخصیت های ورزشی کشور از جمله معاونین وزارت ورزش و جوانان، دکتر عبدالحمید احمدی، دکتر شعبانی بهار و دکتر سید مناف هاشمی و مدیران کل ستادی وزارت ورزش و جوانان، امینی، سیروس احمدی، گواری و پارسا، برخی روسای فدراسیونها از جمله پولادگر، مرادی، داورزنی، امینی، جعفری، مبینی و باقرزاده، محسن مهرعلیزاده (رییس فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای)، کیومرث هاشمی و شاهرخ شهنازی (به ترتیب رییس و دبیرکل کمیته ملی اامپیک) و لاله افتخاری (عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی)، داود آذرنوش (رییس سازمان بسیج ورزشکاران)، عباس جدیدی (عضو شورای شهر تهران) به همراه اعضای هیات رییسه فدراسیونهای مختلف،افشین ملایی (مدیر کل آموزش وزارت ورزش و جوانان)، باقرنیا (معاون مدیر کل آموزش وزارت ورزش و جوانان)، ایرج رحمانی مدیر کل استانها وزارت ورزش و مدیران ارشد نهادهای عضو ستاد ترویج فرهنگ پهلوانی در تالار اجتماعات دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران حضور داشتند.

بر روی این پیراهن شعار «ایستادگی هسته ای نماد پهلوانی، پهلوانان هسته ای متشکریم» منقش شده که از سوی برخی از قهرمانان ملی و روسای فدراسیونها در ضیافت افطاری حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی، رییس جمهوری امضا شده است.

همچنین در این مراسم از عباس زندی، مسن ترین پهلوان زنده کشور و آخرین بازمانده بازی های المپیک 1948 لندن، دارنده مدال های طلای کشتی آزاد قهرمانی جهان در سال های 1954توکیوی ژاپن و 1955ورشو لهستان و پهلوان چهار دوره ایران در سال های 1328،1332،133و1334 تقدیر شد. وی متولد 1310 تهران است و آخرین بازمانده از نسل پهلوانان قدیمی و اساطیری ایران در دهه های 20و30 شمسی است. وی سابقه حضور در سه دوره پی در پی، بازی های المپیک 1948لندن، 1952هلسینکی و 1956ملبورن را دارد.

شایان ذکر است، محمدرضا توپچی، رضا سوخته سرایی، محمد نصیری، سجاد انوشیروانی، عباس جدیدی از پهلوانان و قهرمانان ورزشی کشور نیز در این مراسم حضور داشتند.

ششم تا دوازدهم مرداد ماه همزمان با 11 تا 17 شوال به عنوان هفته فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای نامگذاری شده است. 17 شوال پنجم هجری قمری، روزی است که حضرت علی (ع) با عمرو ابن عبدود، جنگاور معروف عرب در غزوه خندق مبارزه کرد و او را شکست داد و پرچم اسلام را سرفراز و پرچم کفر را واژگون کرد؛ به همین دلیل این روز را به عنوان روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای نامیده اند.

نظرات کاربران
نظرشما
نام
 
آدرس صندوق الکترونیکی
   
نظرات کاربران